- ATROF-MUHIT VA TABIATDAN FOYDALANISH SOHASIDAGI HUQUQBUZARLIKLAR TUSHUNTIRILDIJinoyat ishlari bo‘yicha Nukus tumani sudining tergov sudyasi G.Utepbergenova tumandagi 3-sonli umumta’lim maktabida bo‘lib, o‘quvchilar bilan suhbatlashdi. Sudya o‘quvchilar bilan suhbatlashar ekan, ularga ekologiya, atrof-muhit va tabiatdan foydalanish sohasidagi huquqbuzarliklar haqida gapirib, bunday xatti-harakatlarning og‘ir oqibatlarini tushuntirdi. Shu bilan birga, tabiiy resurslarni behuda sarflash, ifloslantirish va tabiiy… Read more: ATROF-MUHIT VA TABIATDAN FOYDALANISH SOHASIDAGI HUQUQBUZARLIKLAR TUSHUNTIRILDI
- MAHALLADA SAYYOR SUD MAJLISI O‘TKAZILDIAmudaryo tumanidagi “Durunki” mahalla fuqarolar yig’ini binosida jinoyat ishlari bo‘yicha Amudaryo tuman sudining tergov sudyasi Donaxon Yusupova raisligida, sudya yordamchisi Elyor Jumaniyozovning kotibligida ochiq sayyor sud majlisi o‘tkazildi. Ochiq sayyor sud majlisida Amudaryo tuman Ichki ishlar bo’limi tomonidan taqdim qilingan jami 13 ta ma’muriy huquqbuzarlikka oid ishlar… Read more: MAHALLADA SAYYOR SUD MAJLISI O‘TKAZILDI
- 14 SHAXSGA NISBATAN TO‘PLANGAN MA’MURIY HUQUQBUZARLIK TO‘G‘RISIDAGI ISHLAR SAYYOR SUD MAJLISIDA KO‘RIB CHIQILDIJinoyat ishlari bo‘yicha Qorao‘zak tuman sudining tergov sudyasi R.Matqurbanov raisligida Qorao‘zak tumani «Yoshlar markazi» binosida ochiq sayyor sud majlisi o‘tkazildi. Sud majlisida O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 183-moddasi, 194-moddasi hamda boshqa moddalari bilan 14 nafar shaxsga nisbatan to‘plangan ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishlar ko‘rib chiqildi. Unda ish materiallari… Read more: 14 SHAXSGA NISBATAN TO‘PLANGAN MA’MURIY HUQUQBUZARLIK TO‘G‘RISIDAGI ISHLAR SAYYOR SUD MAJLISIDA KO‘RIB CHIQILDI
- YOSHLAR ISHTIROKIDA OCHIQ SUD MAJLISI O‘TKAZILDI Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida sayyor ochiq sud majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda fakultet dekanlari, dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar va talaba-yoshlar ishtirok etdi. Yig‘ilish avvalida universitetning Yoshlar masalasi va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori S.Alawatdinov so‘zga chiqib, bugungi kunda yoshlar orasida uchrayotgan salbiy illatlar, ayniqsa yoshlar tomonidan sodir etilayotgan jinoyatlar va… Read more: YOSHLAR ISHTIROKIDA OCHIQ SUD MAJLISI O‘TKAZILDI
- O‘QUV MASHG‘ULOTI O‘TKAZILDIOltinchi mintaqaviy hudud 2-son tergov hibsxonasi shaxsiy tarkibining huquqiy savodxonligini yanada oshirish, xizmat intizomi va qonunchilikka qat’iy rioya qilishini ta’minlash maqsadida ular bilan qo‘shimcha o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi. Jumladan, mashg‘ulotga Jinoyat ishlari bo‘yicha Nukus shahar sudi raisi Sh.Shamambetov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov boshqarmasi katta… Read more: O‘QUV MASHG‘ULOTI O‘TKAZILDI
- FUQARO K. SABUROVNING YOUTUBE VIDEOXOSTINGIDA E’LON QILINGAN VIDEOMUROJAATI YUZASIDANAniqlanishicha, da’vogar K. Saburov javobgar G. Raximovaga nisbatan turar joylardan meros ulushini olish haqidagi da’vo ariza bilan sudga murojaat qilgan. Fuqarolik ishlari bo‘yicha Beruniy tumanlararo sudining 2022 yil 22 dekabr kungi hal qiluv qarori bilan da’vogar K. Saburovning da’vo arizasi qisman qanoatlantirilgan. Qoraqalpog’iston Respublikasi sudi apellyatsiya instantsiyasining 2023 yil… Read more: FUQARO K. SABUROVNING YOUTUBE VIDEOXOSTINGIDA E’LON QILINGAN VIDEOMUROJAATI YUZASIDAN
- SUDYALAR TUMAN MARKAZIDAN UZOQDA YASHOVCHI HUDUD AHOLISI BILAN UCHRASHDIJinoyat ishlari bo‘yicha Taxiatosh tumani sudi raisi L.Otegenova, ushbu sudning tergov sudyasi A.Davletov, fuqarolik ishlari bo‘yicha Nukus tumanlararo sudi raisi M.Sapayev, Nukus tumanlararo iqtisodiy sudi sudyasi B.Baymuratovlar Taxiatosh tumanidagi «Keneges» va «Saroyko‘l» ovul fuqarolar yig‘inlari aholisi bilan uchrashdi. Unda fuqarolarning sud-huquq masalalariga oid murojaatlari tinglandi. Sudyalar… Read more: SUDYALAR TUMAN MARKAZIDAN UZOQDA YASHOVCHI HUDUD AHOLISI BILAN UCHRASHDI
- O‘QUVCHILARGA DAVLAT HOKIMIYATINING TUZILISHI HAQIDA TUSHUNCHA BERILDIFuqarolik ishlari bo‘yicha Beruniy tumanlararo sudining sudyasi N.Toirov Ellikqal’a tumanidagi 2-sonli umumta’lim maktabida bo‘lib, o‘quvchilarga «O‘zbekiston Respublikasida davlat hokimiyatining tuzilishi» mavzusida ochiq dars o‘tdi. Unda sudya o‘quvchilarga davlat hokimiyatining tuzilishi haqida tushuncha berdi. Bu orqali yoshlar mamlakatda davlat boshqaruvi haqida to‘liq ma’lumot olish bilan huquqiy bilimlarini mustahkamlash imkoniyatiga ega… Read more: O‘QUVCHILARGA DAVLAT HOKIMIYATINING TUZILISHI HAQIDA TUSHUNCHA BERILDI
- BOLALARNI BO‘RONLARDAN EMAS, O‘ZIMIZDAN ASRAYLIK! Bola-nozik jon, Yaratganning in’omi. Uyosh nihol bo‘lib, qanday parvarish qilinsa, shunday meva beradi. Shuning uchun farzand tarbiyasi, unga ilm-ma’rifat berish, kasb-hunarga o‘rgatish azaldan eng muhim vazifa hisoblanadi. Odob-axloq, kattalarga hurmat, oilaga, kindik qoni to‘kilgan yurtga sadoqat fazilatlarini kamol toptirish, bola tarbiyasida eng muhim vazifadir! Farzandlar qanday inson… Read more: BOLALARNI BO‘RONLARDAN EMAS, O‘ZIMIZDAN ASRAYLIK!
- ULUGBEK ASHURNING YOUTUBE VIDEOXOSTINGIDAGI “NEGATIV” KANALIDA E’LON QILINGAN BILDIRISH YUZASIDANO‘zbekiston Savdo sanoat palatasi Qoraqalpog’iston Respublikasi boshqarmasi da’vogar ATB “Agrobank” Qorao‘zak filiali manfaatida javobgarlar “Shohjahon Suhrobbek” mas’uliyati cheklangan jamiyati, “Jabbor Sarvar” xususiy korxonasi, “To‘proqqa’la g’ishti” xususiy korxonasi va K.Niyazimbetovga nisbatan kredit qarzini undirish va undiruvni garov mulklarga qaratish haqidagi da’vo arizasi bilan sudga murojaat qilib, javobgardan jami qarzdorlik 960.787… Read more: ULUGBEK ASHURNING YOUTUBE VIDEOXOSTINGIDAGI “NEGATIV” KANALIDA E’LON QILINGAN BILDIRISH YUZASIDAN
- SUDYALAR SAYYOR QABUL O‘TKAZDIQo‘ng‘irot tumanlararo iqtisodiy sudining sudyasi D.Davletov, Fuqarolik ishlari bo‘yicha Qo‘ng‘irot tumanlararo sudyasi N.Akimniyazov va Jinoyat ishlari bo‘yicha Qo‘ng‘irot tumani sudining tergov sudyasi B.Aymuratovlar «Elabad» posyolka fuqarolar yig‘inida hudud aholisi uchun sayyor qabul o‘tkazdi. Bunda asosiy e’tibor fuqarolarning sud-huquq sohasiga oid murojaatlarini eshitish va ijobiy hal etish orqali, ularning… Read more: SUDYALAR SAYYOR QABUL O‘TKAZDI
- PLENUM QARORLARI MAZMUNI TUSHUNTIRILDIDavlat kadastrlari palatasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi majlislar zalida Qoraqalpog‘iston Respublikasi ma’muriy sudi sudyasi R.Xudaybergenova tomonidan Kadastr agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi mutaxassislari, bo‘lim boshliqlari ishtirokida seminar tashkil etildi. Seminarda asosan O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi plenumining 2024 yil 16 dekabrdagi «Yer to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish bilan bog‘liq jinoyat ishlari bo‘yicha sud amaliyotining ayrim… Read more: PLENUM QARORLARI MAZMUNI TUSHUNTIRILDI
- AMALIY DARS TASHKIL ETILDINukus tumanlararo ma’muriy sudi raisi R.Jumaboyev Kegeyli tumanidagi 5-sonli maktabda o‘quvchilar bilan uchrashib, amaliy mashg‘ulot o‘tkazdi. Maqsad – yoshlarning huquqiy bilimlarini oshirish va huquqbuzarliklarning oldini olish. Unda sud raisi «Ma’muriy huquqbuzarliklar va jazo turlari» mavzusida ma’ruza qildi. Shu bilan birga, 2025 yil 6 fevralda qabul qilingan «Voyaga yetmaganlar… Read more: AMALIY DARS TASHKIL ETILDI
- FUQAROLIK ISHLARI BO‘YICHA NUKUS TUMANLARARO SUDIDA SUDYALAR SONI YANA BITTAGA KO‘PAYDIKo‘pchilikka ma’lumki, Qoraqalpog‘iston Respublikasida aholi soni, shu bilan birga jismoniy va yuridik shaxslar o‘rtasida nizoli masalalarning ham yildan-yilga ortib borayotganligi sababli ayrim fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarning ish yurituvidagi ishlar soni ham keskin oshishiga asos bo‘lmoqda. Bu o‘z-o‘zidan sudyalar o‘rtasida ish hajmining ortishi bilan birga, ma’lum darajada ishni sifatli ko‘rib,… Read more: FUQAROLIK ISHLARI BO‘YICHA NUKUS TUMANLARARO SUDIDA SUDYALAR SONI YANA BITTAGA KO‘PAYDI
- FUQAROLIK ISHLARI BO‘YICHA SUD XARAJATLARIO‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 55-moddasiga muvofiq, har kimga o‘z huquq va erkinliklarini sud orqali himoya qilish, davlat organlari va boshqa tashkilotlarning, ular mansabdor shaxslarining qonunga xilof qarorlari, harakatlari va harakatsizligi ustidan sudga shikoyat qilish huquqi kafolatlanadi. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, sud-huquq sohasidagi keng ko‘lamli o‘zgarishlar o‘zining ijobiy samarasini… Read more: FUQAROLIK ISHLARI BO‘YICHA SUD XARAJATLARI
- KONSTITUTSIYADA FUQAROLARNING MAJBURIYATLARIInson va fuqarolarning huquqiy maqomi nafaqat huquq va erkinliklardan iborat bo‘ladi, balki ularga majburiyatlarda ham beriladi. Yuridik mazmuni jihatidan fuqarolarning majburiyatlari ikki ko‘rinishda bo‘lib, birinchisi shaxsning faol harakatlar qilish majburiyati, ikkinchisi shaxsning passiv harakatlanishi, ya’ni muayyan harakatdan o‘zini tiyish majburiyati. Yuridik majburiyat – bu bir tomondan, ijtimoiy… Read more: KONSTITUTSIYADA FUQAROLARNING MAJBURIYATLARI
- PLENUM QARORI TUSHUNTIRILDIQoraqalpog’iston Respublikasi ma’muriy sudining sudyasi G.Baynazarova tomonidan Qoraqalpog’iston Respublikasi Majburiy ijro byurosi Qoraqalpog’iston Respublikasi boshqarmasida seminar o‘tkazildi. Unda asosan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 30 yanvar kungi PQ-33-sonli «Fuqarolar va tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlarini sud orqali himoya qilishning zamonaviy mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g’risida»gi qarori, O‘zbekiston Respublikasi ma’muriy… Read more: PLENUM QARORI TUSHUNTIRILDI
- FUQAROLAR VA TADBIRKORLIK SUB’EKTLARINING HUQUQLARINI MA’MURIY SUD ORQALI HIMOYA QILINISHINING ZAMONAVIY MEXANIZMLARI O‘tgan yillar davomida ma’muriy sudlarning tashkil etilishi va mazkur sudda fuqarolar va tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari himoya qilinishi kafolatlanishi hamda ma’muriy sudda sudlar tomonidan faol ishtiroki tamoyili asosida sudlovni amalga oshirishi fuqarolarning sudga shikoyat qilishga oid konstitutsiyaviy huquqlari himoya qilinishini ta’minlab kelmoqda. Hozirgi kunda mazkur sud-huquq islohotlari o‘zining samarasini ko‘rsatmoqda. Shuningdek, sohaga… Read more: FUQAROLAR VA TADBIRKORLIK SUB’EKTLARINING HUQUQLARINI MA’MURIY SUD ORQALI HIMOYA QILINISHINING ZAMONAVIY MEXANIZMLARI
- SAYYOR SUD MAJLISI O‘TKAZILDINukus tumanlararo ma’muriy sudi sudyasi S.Karamatdinova tomonidan Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi Amudaryo tumani bo‘limida sayyor ochiq sud majlisi o‘tkazildi. Unda tumanda yashovchi to‘rt fuqaroning Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi Amudaryo tumani bo‘limi qarorlarini haqiqiy emas deb topish va majburiyat yuklash haqidagi arizalari ko‘rib chiqildi. Natijada ikki ariza beruvchi fuqaroning… Read more: SAYYOR SUD MAJLISI O‘TKAZILDI
- FUQAROLIK ISHLARI BO’YICHA NUKUS TUMANLARARO SUDIDA «SUD VA YOSHLAR» TADBIRI O’TKAZILDI«Sud va yoshlar» tadbiri – yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish va sud tizimiga bo’lgan qiziqishini mustahkamlashda muhim tadbirlardan biridir. Fuqarolik ishlari bo’yicha Nukus tumanlararo sudida o’tkazilgan ana shunday tadbirga Ajiniyaz nomidagi Nukus davlat pedagogoka instituti qoshidagi 2-son akademik litseyninh huquqshunoslik yo’nalishida tahsil olayotgan o’quvchilari taklif qilindi. Sudlarda bunday tadbirning o‘tkazilishi yoshlarni… Read more: FUQAROLIK ISHLARI BO’YICHA NUKUS TUMANLARARO SUDIDA «SUD VA YOSHLAR» TADBIRI O’TKAZILDI